avcioglu
 • Mesajlar: 98
 • Katılan: 15.5.2015
Bildiğiniz gibi, yeni deprem yönetmeliği bazı durumlarda şekildeğiştirmeye göre tasarımı zorunlu hale getirmiştir. Bu analizleri tam olarak anlayabilmek için, doktora eğitiminde verilen "yapı sistemlerinin doğrusal olmayan analizi" gibi konuları bilmek gerekmekte. Biz bu işlemleri olabildiğince kolay hale getirmeye çalıştık.Program eğitimi şu an iki bölümden oluşmakta:

Bölüm 1:Sta4CAD şekildeğiştirmeye göre analiz-genel ilkelerBölüm 2: Kullanım kolaylıkları, birden çok bilgisayar ile analiz ve otomatik işlemlerKonu hakkında sorularınız varsa telefon/mail veya formdan ulaşabilirsiniz. Bu eğitimler tek başına konuyu anlatmak için yeterli gelmeyecekler, mutlaka başka kaynaklarla birlikte çalışılıp yorumlanmalı. Gelen sorulara göre yazılı yardım hazırlayacağız.
avcioglu
 • Mesajlar: 98
 • Katılan: 15.5.2015
Şekil Değiştirmeye Göre Tasarım(ŞDGT) ne zaman kullanılmalı?

Yönetmelik tablo 3.4'de gerekli yönlendirme bulunmaktadır:

sdga.png

Bir örnek vermek gerekirse, BYS=3 olan bir hastane binası analiz edilecekse, tablonun (a) kısmında sağdaki işlemler yapılmalıdır:

1. İlk olarak DD2 depremi ile standart çözüm yapılır. Bu çözüm sonucunda hiçbir yetersizlik olmamalıdır. Bu sonuca ulaştığımızda yapımız DD2 depreminde(50 yılda aşılma olasılığı %10) Kontrollü Hasar performans seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca yapının donatıları da belirlenmiştir. Bu adıma Dayanıma Göre Tasarım(DGT) denir.
2. DD3 depreminde (50 yılda aşılma olasılığı %50) Sınırlı Hasar performansını sağladığı, ŞDGT ile raporlanmalıdır. Sağlamıyorsa donatı artırılmalı veya yapı sistemi değiştirilmeli ve aşama 1'e dönülmelidir.
3. DD1 depreminde (50 yılda aşılma olasılığı %2) Kontrollü Hasar performansını sağladığı, ŞDGT ile raporlanmalıdır. Sağlamıyorsa donatı artırılmalı veya yapı sistemi değiştirilmeli ve aşama 1'e dönülmelidir.

Yönetmelik, yapıyı ortalama bir depremde tasarladıktan(adım 1) sonra, yapının öneminden dolayı küçük depremde(DD3 depremi) yapısal hasar olmadan(adım 2) binanın kullanılmaya devam edilmesini, büyük depremden(DD1) sonra ise yine yapının göçmemesini, mümkünse birtakım onarım ve tadilatlardan sonra tekrar kullanılabilmesini(adım 3) istemektedir. DD1 depreminde bazı yapısal hasarlar kabul edilebilir seviyededir.Hangi şekil değiştirmeye göre analiz seçeneği seçilmeli?

staSDGA.png

Sta4CAD programında "uyarlamalı itme analizi(adaptive pushover)" veya "doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap(Nonlinear time-history)" ile ŞDGT yapılabilir. Itme analizi çok daha çabuk sonuç vermesine karşın; karışık perde sistemleri(lifli analiz zorunlu) veya yüksek yapı(zaman tanım alanında hesap zorunlu) durumlarında ZTAH yapılmalıdır.
avcioglu
 • Mesajlar: 98
 • Katılan: 15.5.2015
Programın 1.9.5.0 sürümü ile aynı pencerede paralel çözüm seçeneği gelmişdir. Özellikle büyük yapılarda RAM miktarı yetersiz olacağı için aynı analiz içinde paralele çözüm yapılabilir. Bununla birlikte, hafıza yeterli ise farklı pencerelerde analiz yapmak daha hızlı olacaktır.

1. Opsiyon penceresini açın:

opsOS.png

2. "mpiexec.exe" satırının sonunda bulunan indirme düğmesi ile paralel işlemler için gerekli programları indirin. Zip paketinin içinden çıkan programları "opensees.exe" nin bulunduğu klasör kopyalayın(genellikle C:\Sta4V14\Workshop\Perform\OpenSees\bin klasörü)

3. mpich2 kütüphanesinin sisteminize uygun sürümünü(32/64 bit) kurun. Ek bilgi için   MPICH2 Windows paralel cozum.pdf 206 KB, 51 Defa İndirildi. dosyasına bakın.

4. "mpiexec.exe" programınun yerini ayarlarda gösterin.(mpich2 kütüphanesin kurduğunuz klasörde "bin" içinde bulunur)

5. Kullanacağınız Opensees programı olarak sisteminize uygun olan OpenSeesMP_32.exe veya OpenSeesMP_64.exe programını "Opensees yolu" kısmından belirleyin

6. Kullanacağınız işlemci sayısını belirleyin. Tüm işlemcileri kullanmak bilgisayarınızı yavaşlatacağı için, bilgisayarda başka işlemler(döküman okuma, başka programları kullanma vs) yapamayabilirsiniz.

7. Kullanılacak analiz çözüm tekniğini "Çözümler ve toleranslar" kısmından değiştirebilirsiniz. Hangi çözüm tekniği daha hızlı çalışıyorsa onu kullanabilirsiniz. Sonuçlar değişmeyecektir.

Bütün işlemler doğru yapılırsa, hesaplarda tek pencerede %100 oranında işlemci gücü kullanılabilir:

100.png
wptrinfo
 • Mesajlar: 1
 • Katılan: 1.5.2019
Yüksek yapılarda performans analizinin hızlı tamamlanabilmesi için sistem öneriniz nedir? Artık mecburen 16-24-32 çekirdekli AMD Threadripper işlemcilere doğru gidiyor olay galiba.
HAYRİ
 • Mesajlar: 64
 • Katılan: 23.7.2015
Şimdi de bu hata uyarısı çıkmakta...
Sorun ne olabilir acaba?
STA_HATA_170719.jpg
Bu konudaki kullanıcılar
  Forumu Atla  
  • Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
  • Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
  • Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
  • Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
  • Bu forumda anketler yaratamazsınız.
  • Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.