logo
Welcome Guest! To enable all features please Giriş or Kayıt.

Bildirim

Icon
Error

Ayarlar
Son mesaja git Go to first unread
avcioglu  
#1 Gönderildi : 30 Kasım 2018 Cuma 02:47:00(UTC)
avcioglu

Sıralama: Advanced Member

Gruplar: Mod, Registered
Katılan: 15.5.2015(UTC)
Mesajlar: 86

13 Kere Teşekkür Etti.
33 Mesajına Toplam 64 Kere Teşekkür Edildi.
Bildiğiniz gibi, yeni deprem yönetmeliği bazı durumlarda şekildeğiştirmeye göre tasarımı zorunlu hale getirmiştir. Bu analizleri tam olarak anlayabilmek için, doktora eğitiminde verilen "yapı sistemlerinin doğrusal olmayan analizi" gibi konuları bilmek gerekmekte. Biz bu işlemleri olabildiğince kolay hale getirmeye çalıştık.Program eğitimi şu an iki bölümden oluşmakta:

Bölüm 1:Sta4CAD şekildeğiştirmeye göre analiz-genel ilkelerBölüm 2: Kullanım kolaylıkları, birden çok bilgisayar ile analiz ve otomatik işlemlerKonu hakkında sorularınız varsa telefon/mail veya formdan ulaşabilirsiniz. Bu eğitimler tek başına konuyu anlatmak için yeterli gelmeyecekler, mutlaka başka kaynaklarla birlikte çalışılıp yorumlanmalı. Gelen sorulara göre yazılı yardım hazırlayacağız.

Düzenle Moderatör Tarafından 16 Mart 2019 Cumartesi 12:01:27(UTC)  | Sebep: 2.video linki..

thanks avcioglu: 2 Kişi mesajın için Teşekkür Etti.
fuat 11.1.2019(UTC) tarihinde, ÜNVER ÖZCAN 16.3.2019(UTC) tarihinde
avcioglu  
#2 Gönderildi : 16 Mart 2019 Cumartesi 01:58:28(UTC)
avcioglu

Sıralama: Advanced Member

Gruplar: Mod, Registered
Katılan: 15.5.2015(UTC)
Mesajlar: 86

13 Kere Teşekkür Etti.
33 Mesajına Toplam 64 Kere Teşekkür Edildi.
Şekil Değiştirmeye Göre Tasarım(ŞDGT) ne zaman kullanılmalı?

Yönetmelik tablo 3.4'de gerekli yönlendirme bulunmaktadır:

sdga.png

Bir örnek vermek gerekirse, BYS=3 olan bir hastane binası analiz edilecekse, tablonun (a) kısmında sağdaki işlemler yapılmalıdır:

1. İlk olarak DD2 depremi ile standart çözüm yapılır. Bu çözüm sonucunda hiçbir yetersizlik olmamalıdır. Bu sonuca ulaştığımızda yapımız DD2 depreminde(50 yılda aşılma olasılığı %10) Kontrollü Hasar performans seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca yapının donatıları da belirlenmiştir. Bu adıma Dayanıma Göre Tasarım(DGT) denir.
2. DD3 depreminde (50 yılda aşılma olasılığı %50) Sınırlı Hasar performansını sağladığı, ŞDGT ile raporlanmalıdır. Sağlamıyorsa donatı artırılmalı veya yapı sistemi değiştirilmeli ve aşama 1'e dönülmelidir.
3. DD1 depreminde (50 yılda aşılma olasılığı %2) Kontrollü Hasar performansını sağladığı, ŞDGT ile raporlanmalıdır. Sağlamıyorsa donatı artırılmalı veya yapı sistemi değiştirilmeli ve aşama 1'e dönülmelidir.

Yönetmelik, yapıyı ortalama bir depremde tasarladıktan(adım 1) sonra, yapının öneminden dolayı küçük depremde(DD3 depremi) yapısal hasar olmadan(adım 2) binanın kullanılmaya devam edilmesini, büyük depremden(DD1) sonra ise yine yapının göçmemesini, mümkünse birtakım onarım ve tadilatlardan sonra tekrar kullanılabilmesini(adım 3) istemektedir. DD1 depreminde bazı yapısal hasarlar kabul edilebilir seviyededir.Hangi şekil değiştirmeye göre analiz seçeneği seçilmeli?

staSDGA.png

Sta4CAD programında "uyarlamalı itme analizi(adaptive pushover)" veya "doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap(Nonlinear time-history)" ile ŞDGT yapılabilir. Itme analizi çok daha çabuk sonuç vermesine karşın; karışık perde sistemleri(lifli analiz zorunlu) veya yüksek yapı(zaman tanım alanında hesap zorunlu) durumlarında ZTAH yapılmalıdır.

Düzenle Kullanıcı Tarafından 16 Mart 2019 Cumartesi 14:37:51(UTC)  | Sebep: Sebep Bildirilmesi

Bu konudaki kullanıcılar
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.