logo
Welcome Guest! To enable all features please Giriş or Kayıt.

Bildirim

Icon
Error

Ayarlar
Son mesaja git Go to first unread
tyyp723  
#1 Gönderildi : 2 Mayıs 2018 Çarşamba 00:24:25(UTC)
tyyp723

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 1.5.2018(UTC)
Turkey

Merhaba,iyi günler.

Asmolen döşeme ile modellemiş olduğum yapılarda konsol asmolenlerin önündeki kirişlerin, asmolen nervürleri tarafından taşındığını belirten yazı ile karşılaşmaktayım.
Bu modeli örnek olması açısından modelledim.
Bu modelde K105 kirişinin yükünün %83 ünün konsol nervürler tarafından taşındığı belirtilmiş.
Bazı modellerde %100 oranınıda görmekteyim.
K105 kirişini, D103 döşemesinden alacağı yükler ile birlikte bağlı olduğu K108 ve K106 kirişlerine taşıtmak için modelleme aşamasında yapılabilecek bir işlem var mıdır?
Bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

[img=UserPostedImage]3 Boyutlu Görüntü[/img]

[img=UserPostedImage]Döseme Analiz Sonucu[/img]

[img=UserPostedImage]Kalıp Planı Görüntüsü[/img]

[img=UserPostedImage]Kiris Sonucu[/img]

Düzenle Kullanıcı Tarafından 20 Mayıs 2018 Pazar 17:08:04(UTC)  | Sebep: Resimlerin Görünmemesi

tyyp723  
#2 Gönderildi : 5 Haziran 2018 Salı 22:24:05(UTC)
tyyp723

Turkey

Konu hakkında herhangi bir bilgisi, yorumu olan yok mu?
c20beton  
#3 Gönderildi : 18 Haziran 2018 Pazartesi 16:21:08(UTC)
c20beton

Katılan: 31.5.2018(UTC)
Bay
Turkey

7 Mesajına Toplam 12 Kere Teşekkür Edildi.
Öncelikle merhaba,
Döşeme çalışma yönünü x yönünde seçtiğin zaman istediğin sonucu alamıyormusun acaba? Ama bence bu haliyle daha doğru bir yaklaşım sergiliyor gibi? neden o şekilde çalışmasını istedik ki, anlayamadım. Bende merak ettim bunu, tecrübe eden birileri paylaşımda bulunabilirse güzel olur.
tyyp723  
#4 Gönderildi : 19 Haziran 2018 Salı 00:17:33(UTC)
tyyp723

Turkey

Originally Posted by: c20beton Go to Quoted Post
Öncelikle merhaba,
Döşeme çalışma yönünü x yönünde seçtiğin zaman istediğin sonucu alamıyormusun acaba? Ama bence bu haliyle daha doğru bir yaklaşım sergiliyor gibi? neden o şekilde çalışmasını istedik ki, anlayamadım. Bende merak ettim bunu, tecrübe eden birileri paylaşımda bulunabilirse güzel olur.

Merhaba.
Çalışma yönünü x yönünde değiştirdiğimde, evet dösemenin yükleri yanlardaki kirislere aktarılıyor o konuda sorun yasamıyorum.
Ancak benim irdelemek istediğim bu modeldeki konsol nervürlerinin, uctaki kirisi tasıyor olması. Yük aktarım mantığı olarak döseme, kiris ve kolon sırası düşünüldüğünde uçtaki kirisin nervürlerden yük alarak yanlardaki kirişlere bu yükü aktarmasını bekliyorum. Ancak analizde nervürler kirişi taşıyor.
Şöylede bir durum söz konusu; bu durum her zaman karsıma cıkmıyor. Bazen oluyor bazen olmuyor. Az önce, konuyu acarken paylasmıs oldugum modele benzer bir model olusturdum. Bu modelde ise istediğim yük paylaşımı ve taşıması oluyor.

Benzer olan bu iki model arasında, müdahale edemediğim farklılık için yorumlarınızı bekliyorum.

UserPostedImage

UserPostedImage

UserPostedImage

Düzenle Kullanıcı Tarafından 5 Temmuz 2018 Perşembe 22:02:56(UTC)  | Sebep: Sebep Bildirilmesi

c20beton  
#5 Gönderildi : 19 Haziran 2018 Salı 10:01:49(UTC)
c20beton

Katılan: 31.5.2018(UTC)
Bay
Turkey

7 Mesajına Toplam 12 Kere Teşekkür Edildi.
Evet demek istediğinizi anladım şuan, nervür kirişler sanki birer kirişmiş gibi yükü paylaşıyorlar ve taşıyorlar galiba. bunun cevabını ancak program sahipleri verebilir diye düşünüyorum. Resimleri açamadım ama st4 dosyasını paylaşabilir misiniz?
iscesur  
#6 Gönderildi : 20 Haziran 2018 Çarşamba 14:24:58(UTC)
iscesur

Katılan: 20.6.2018(UTC)
Turkey

Merhabalar,

Öncelikle Zekeriya Hoca'nın (Zekeriya Polat) çok kullandığı bir cümle var, onu söyleyeyim; "Yükü yapı içinde gezdirmeyin, en kısa yoldan taşıyıcı sisteme aktarın"

"Yük aktarım mantığı olarak döseme, kiris ve kolon sırası düşünüldüğünde" demişsiniz;

Sorun şu ki, bizler yapının davranışını %100 doğru TAYİN edemeyiz, sadece tahmin ederiz. Gereken noktalarda, bizlerin tasarımlarımızı yapının davranışına uygun hale getirmemiz gerekir. Sırf siz öyle davranmasını istediğiniz ve ona göre yapısal elemanlar modellediğiniz için konsol döşeme yükleri önce uç kirişine, ardından konsol kirişlerine ve nihayetinde kolonlara gelmeyecektir.

Yük direkt olarak nervürleri konsol kiriş gibi çalıştırıp çerçeve kirişine erişir. Bu durumda, uç kirişi de yükünü nervürlere aktaracaktır. Ayrıca Konsol kirişleriniz de neredeyse kendisini taşıyacaktır. Yani onlar da gereksiz durumu gelir.

Madem sistem böyle çalışacak, size düşen tasarımınızı sistemin çalışma prensiplerine uygun olarak düzenlemektir. Bu durumda iki seçenek mevcut;

1- Konsol döşemenin yönünü değiştirmek: Bu durumda nervürler konsol kirişe, konsol kirişler de kolona yükü aktaracaktır. Ayrıca bir uç kirişi tanımlamanıza gerek yoktur, nervürler konsol döşemenin serbest kenarından başlatılır.
2- Madem nervürler uç kirişini taşıyor, o zaman uç kirişine ihtiyacımız yok diyerek, uç kirişini kaldırarak gereksiz yükten kurtulmak ( Bu durumda STA4cad otomatik olarak oraya bir nervür atarak konsol nervürlerin uçlarını birbirine bağlayacaktır).

tyyp723  
#7 Gönderildi : 5 Temmuz 2018 Perşembe 22:08:25(UTC)
tyyp723

Turkey

Originally Posted by: iscesur Go to Quoted Post
Merhabalar,

Öncelikle Zekeriya Hoca'nın (Zekeriya Polat) çok kullandığı bir cümle var, onu söyleyeyim; "Yükü yapı içinde gezdirmeyin, en kısa yoldan taşıyıcı sisteme aktarın"

"Yük aktarım mantığı olarak döseme, kiris ve kolon sırası düşünüldüğünde" demişsiniz;

Sorun şu ki, bizler yapının davranışını %100 doğru TAYİN edemeyiz, sadece tahmin ederiz. Gereken noktalarda, bizlerin tasarımlarımızı yapının davranışına uygun hale getirmemiz gerekir. Sırf siz öyle davranmasını istediğiniz ve ona göre yapısal elemanlar modellediğiniz için konsol döşeme yükleri önce uç kirişine, ardından konsol kirişlerine ve nihayetinde kolonlara gelmeyecektir.

Yük direkt olarak nervürleri konsol kiriş gibi çalıştırıp çerçeve kirişine erişir. Bu durumda, uç kirişi de yükünü nervürlere aktaracaktır. Ayrıca Konsol kirişleriniz de neredeyse kendisini taşıyacaktır. Yani onlar da gereksiz durumu gelir.

Madem sistem böyle çalışacak, size düşen tasarımınızı sistemin çalışma prensiplerine uygun olarak düzenlemektir. Bu durumda iki seçenek mevcut;

1- Konsol döşemenin yönünü değiştirmek: Bu durumda nervürler konsol kirişe, konsol kirişler de kolona yükü aktaracaktır. Ayrıca bir uç kirişi tanımlamanıza gerek yoktur, nervürler konsol döşemenin serbest kenarından başlatılır.
2- Madem nervürler uç kirişini taşıyor, o zaman uç kirişine ihtiyacımız yok diyerek, uç kirişini kaldırarak gereksiz yükten kurtulmak ( Bu durumda STA4cad otomatik olarak oraya bir nervür atarak konsol nervürlerin uçlarını birbirine bağlayacaktır).

Merhaba
Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Söylediklerinize katılıyorum.
Bu yorumdan önceki yorumumu düzenledim.Resimler şuan görünüyor.
Benim merak ettiğim husus şudur;
Konuyu açmış olduğum model çözümü ile yorumda belirttiğim model arasında sistem olarak farklılık olmamasına rağmen iki sistemin çalışma prensibi arasında programın farklılık göstermesidir.
iscesur  
#8 Gönderildi : 23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:29:35(UTC)
iscesur

Katılan: 20.6.2018(UTC)
Turkey

Originally Posted by: tyyp723 Go to Quoted Post
Originally Posted by: iscesur Go to Quoted Post
Merhabalar,

Merhaba
Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Söylediklerinize katılıyorum.
Bu yorumdan önceki yorumumu düzenledim.Resimler şuan görünüyor.
Benim merak ettiğim husus şudur;
Konuyu açmış olduğum model çözümü ile yorumda belirttiğim model arasında sistem olarak farklılık olmamasına rağmen iki sistemin çalışma prensibi arasında programın farklılık göstermesidir.

Tekrar Merhaba,
İki model arasında farklılık olarak Konsol boylarını gördüm (umarım gözümden kaçırdığım başka bir değişiklik yoktur)
Burada şöyle bir durum var, özetle anlatayım;
Her eleman rijitlik kapasitesi kadar yük alır. Eğer konsol boyunuz daha kısa olsaydı Nervürlerin rijitliği konsol olarak çalışmaya yetecekti. Fakat Konsol boyu artınca Nervürler konsol olarak çalışamaz duruma geldi ve uç kirişi devreye girerek yükü aldı, sonuç olarak ise sizin istediğiniz çalışma şekli ortaya çıkmış oldu.
Bunun sağlamasını şu şekilde yapabilirsiniz; uç kirişlerini her iki modelde de silin ve analiz edin. Kısa konsolda nervürler konsol olarak çalışacak ve kurtaracaktır, uzun konsolda ise kesitin yetersiz olacağını görürsünüz. Umarım :)
Bu konudaki kullanıcılar
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.