VvedatT
2016-09-29T10:21:34Z
Arkadaşlar elimde mimari bi proje var projede temel seviyeleri farklı. Zeminin tamamı kazılmayacak şekilde göründüğü gibi bi kısmı kazılacak.ve ben bu yapıyı çözerken zorlandım. Bina bodrumla birlikte 4 katlı. Bodrumun oturduğu temeli radye yaptım diğer temeli sürekli yaptım. ayrıca binada 80 cm su basman yüklekliği var. su basman yüksekliği bodrumun olduğu kısım için bodrum katından 80 cm çıkacak sürekli temel yağtığım kısımda ise bağ kirişlerle 80 cm su basman yüksekliği vereceğim. Umarım anlatabilmişimdir. Şimdi analiz sonrası sürekli temel kirişlerinde zemin gerilmesi hatası veriyor bunu nasıl çözebilirim. 2. temel konusunda sizin tavsiyeniz nedir nasıl yapabilirim. Birde X yönünde bodrum rijitliği bulunmuştur alt kotu kontrol edin hatası veriyor. Bu konuda yardımcı olursanız çok iyi olur.

resim
resim
resim
csproje
2016-09-30T10:41:54Z
Sürekli temel olarak tasarladığınız kısmıda radye temel yapın.her 2 temeli bağlayan perde kalınlığıda en az radye temel yahut 40~50cm kalınlığında yapın.Siz ne kadar da her 2 kısım kazılmayacak desenızde kot farkından dolayı şevli bir kazı işlemi yapılacak ve daha sonra üst temel imalati için orada bir dolgu gerekecek.Farklı oturmalar ve zemin gerilmelerini karşılamak için üst kottaki temeli de radye yapın.ve bağlayıcı perde kalınlıgıda 40~50cm arasında olsun.Sistem bodrum rijitliğini tespit ediyor.Bunun içinde sizden bodrum kat rijitlik yüksekliğini istiyor.Sta4cad Yapı Bilgi Girişi editöründen "Yapı" kısmından "Bina Genel Bilgileri" yardımcı editörünü tıklayarak açılan pencerede "Deprem Yükü Alt Yüksekliği Hx/Hy (m) = kısmından bodrum kat yüksekliğini metre cinsinden yazarak çözebilirsiniz.

İyi çalışmalar.
VvedatT
2016-10-01T05:27:16Z
resim

Dediğiniz gibi modelledim. Kot değerlerini düzelttim. Sorun kısmen çözüldü. Bu noktada size bi soru sormak istiyorum. Yarı bodrum katın çevresini perdelerle modelledim fakat ben ikinci temele kot verdiğim zaman programda kendiliğinden perdeye benzer bir eleman tanımladı bu noktada iki perde arka arkaya denk geliyor oraya denk gelen bodrum perdesini silmeli miyim?
VvedatT
2016-10-01T05:31:54Z
Birde sormayı unuttum. Sta4CAD'e göre 0 kotu neresi oluyor. Ben yarı bodrum katın zemin 0 kotundan yani yol kotundan 50cm yukarıda olmasını istiyorum. Yarı bodrum kat da 3 metre olduğundan aplikasyon kot farkını -2.5 olarak girdim. Sanırım bu kot temelin beton üstü kotu oluyor değil mi?
ttmn
2016-10-02T23:38:34Z
Kademeli temeller de otomatik ortaya perde/temel atıyor, silebilirsiniz ama ayrıntısı gözukmuyor (kalınlık, demir etriye vs.) Sta4Cad e göre 0 kotu temel üstü kotu oluyor(mimari projedeki), 0 kotundan temel kalınlıgı cıkararak temel girerken ayarlar kısmında (-) eksi kot olarak girilir. Herhangi projede temel üstü otomatik 0 olarak alınır üstüne kat yüksekliklerini girersiniz. Çizimlerde gerçek kot değerleri elde etmek için aplikasyon kot farkına temel üstü kotunu (-) olarak girersiniz.
HASANŞAHİN
2016-10-03T05:20:52Z
MRB ARKADAŞLAR STACAD İÇERİSİNDE YAPI GENEL BİLGİSİNDE APLİKASYON KOT FARKI KISMINA METRE OLARAK MİMARİDEKİ TEMEL ÜST KOTUNU YAZARSANIZ MİMARİYLE KOTLARI AYNI OLUR