fatihdemir3210
2020-12-12T15:31:14Z
Merhabalar;
İlk defa bir kademeli temel tasarımı yapıyorum.Ekte proje yi sunuyorum.Kademe olan yere subasman perdesi tanımladım.Bunun yerine panel eleman mı yapmalıyım ? Hangisi doğru olur ? bu durumda rijit bir bodrum oluşuyor mu eğer oluşuyorsa deprem yükü alt yüksekliğini yapı genel bilgi girişinde kaç almalıyım ? şimdiden çok teşekkürler.  feray_arak-kademeli temel.ZIP (81kb) downloaded 26 time(s).
Ekran Alıntısı.PNG

Click to View Image33 View(s)

c20beton
2020-12-17T06:00:04Z
Fatih bey,
• Bazı kolonlarınız üst katta çok az da olsa küçülmüş, muhtemelen denemeler yaparken gözünüzden kaçtı
• D208 döşemesi tek yönlü bir döşemedir. Aynı şekilde D201,207,209,214,106,104,101
• Zemin kattaki hareketli yükler yeterli mi? Sorgulamak lazım. En azından duvar olan döşemelere duvar çizin.
• 25*40 bağ kiriş attığınız yerde bir mahal mi var ? Döşeme atılmayacak mı? Mimarisini de koyabilseydiniz keşke.
a.bmp

Click to View Image26 View(s)


Eğer buralarda döşemese olacak, hasır çelik yapıp altını doldururum onu da çizimde gösteririm diye düşünmüşseniz bu şekilde ön ve arka kısmı da bağlamak gerekir.

• Burada rijit bodrum olduğunu düşünmüyorum. Buradaki problem kolonun alt kısmına yakın yerden üst kottan gelecek kesme kuvveti. Siz alt taraftan bağlamayarak bunu engellemeyi hedeflediniz belki ama yapı üstten bağlı olduğu için üst katta bulunana kısmın kütle merkezi depremde yer değiştirdiğinde kolonlar yine kesme kuvvetine maruz kalacak.
Kademeli temeldeki en büyük problem kesme olduğu için bu orta hattaki kolonları programın kurtarıp kurtarmadığı haricinde el hesabı yapmanızda fayda olur diye düşünüyorum.

Rijit bodrum kabulü, bodrum kat deplasmanı sıfır ( adete toprak gibi hareket) üst yapının deplasmanı buraya göre çok fazla olması gerekir diye hatırlıyorum. Burada üst katta öyle çok dağlar kadar bir deplasman farkı olmayacağını düşündüğüm için rijit bodrum gibi davranmayacaktır diyebiliyorum. ( perdeleriniz yukarı da devam etmiyor.)


• Bir de naçizane tavsiyem temel gerilmeleri kurtarsa bile kolonları mümkün mertebe ortalayın. ( bir bitişik nizam durumu var mı bilmiyorum). 80/50 yetiyorsa bile 100/50 yapmaktan çekinmeyin.
b.jpg

Click to View Image28 View(s)


Projeyi görünce ister istemez her yerine bakmak geliyor içimden. Kusura bakmayın belki yazdıklarımın hepsini biliyorsunuz ama yine de ufak bir hatırlatma olsun istedim.

İyi çalışmalar, sağlıcakla kalın.
(eğer teknik bir konuda hatalı olduğumu düşünüyorsanız lütfen düzeltiniz)
fatihdemir3210
2020-12-20T10:42:00Z
Çok teşekkür ederim sayın C20.İnceleyip ilgilendiğiniz için çok sevindim.Orta hattaki kolonları elle hesap yapmakta fayda var demişsiniz fakat bunu nasıl yapabileceğimi tam olrak bilemedim ? Sizin yardımınız dokunur mu ?
c20beton
2020-12-21T10:01:09Z
Originally Posted by: fatihdemir3210 

Çok teşekkür ederim sayın C20.İnceleyip ilgilendiğiniz için çok sevindim.Orta hattaki kolonları elle hesap yapmakta fayda var demişsiniz fakat bunu nasıl yapabileceğimi tam olrak bilemedim ? Sizin yardımınız dokunur mu ?Kesme kuvvetlerine bakacaksınız
Similar Topics
Users browsing this topic