Guest
2020-02-22T13:19:44Z
Son yapılan güncellemelerde özetle

1)Mantar kirişlerin workshop ekranında yerleşimleri düzeltildi. Analizi etkileyen bir durum yoktur.

2)Kaset ve asmolen döşemelerde fea3d analizde 1 metre birim boy için tasarım değerleri hesaplanıyordu. Ancak workshop çözüm motorunda iki diş arası mesafeye göre tasarım değerleri hesaplanıyordu.
Bu sorun düzeltildi iki analiz motorun dada tasarım değerleri birim boy için hesaplanıyor. Bu husus tasarım değerlerini değiştirmektedir.

3)Genel olarak sonlu eleman ağ sisteminin kurulmasında geliştirmeler yapıldı. dahe temiz ve düzgün mesh sistemi kurulması sağlandı.


4)Döşeme üstüne girilen duvar yüklerin alınmasında oluşan yük farkı düzeltildi. (fea3d ve workshop arasında)
5)Kolon kiriş rijit bölge opsiyonu workshop çözüm motoruna eklendi.

6)Daha önceki sürümlerde workshop çözüm motoru kolon kiriş bölgesini rijit ve döşemeye bağlı kirişlerde tablasız çözüm yapılıyordu.
Bu son güncelleme ile birlikte kirişlerin tablalı ve tablasız çözüm opsiyonu sta4cad alınmaya başlandı.

Önceki analizde kirişler tablasız çözüme göre çözüldüğü için sta4cad opsiyonlarında tablalı kiriş hesabı seçiliyse bir miktar tasarım değerleriniz değişebilir.
Bu opsiyonun (tablalı tablasız ) workshopta alınabilmesi için pazartesi günü yayınlanacak olan sta4cad güncellemesini yapın.7)Çubuk kuvvetleri menüsüne diğer yüklemelere geçmek için menü eklendi.


8)Obje seçimi sonrasında benzer eleman bulma simetrik taşıma gibi yeni komutlar eklendi.


9)Genel olarak veri alımı ile ilgili genel iyileştirmeler yapıldı.
Boza
  • Boza
  • Advanced Member
2020-02-25T19:16:34Z
Selamlar Ziya bey,

Sat4 ve Stasteel birbirine bağlayan workshop altyapısının çalışma mantığını özetleyen güzel bir karma yapının baştan aşağıya yapılışını anlatan eğitim videosu düzenlemeniz mümkün mü? Şayet yaparsanız güzel bir kaynak olur kullanım açısından.
Saygılar.
Guest
2020-02-26T07:15:40Z
Originally Posted by: Boza 

Selamlar Ziya bey,

Sat4 ve Stasteel birbirine bağlayan workshop altyapısının çalışma mantığını özetleyen güzel bir karma yapının baştan aşağıya yapılışını anlatan eğitim videosu düzenlemeniz mümkün mü? Şayet yaparsanız güzel bir kaynak olur kullanım açısından.
Saygılar.Mehmet bey selam,
Workshop şuanda yoğun olarak geliştirme aşamasında. Youtube da bulduğum bir videoyu sizle paylaşıyorum. Daha kapsamlı bir video bizim tarafımızdanda ilerleyen zamanlarda hazırlanacaktır.
Videoya ek olarak çelik kısmı workshopta modelleyebilirsiniz. Veya sta4cad ve stasteel modeli uyuşmasa bile taşıma vs gibi komutlarla iki modeli uyacak halde düzenleyebilirsiniz.Boza
  • Boza
  • Advanced Member
2020-02-26T19:56:37Z
Teşekkür ederim Ziya bey,

Videonun anlatmak istediği genel mantığı biliyorum lakin video'da anlatılan modelin ve herkesin genel olarak yaptığı yanlış bir nokta var "rijit diyafram kabulü". Betonarme model bu şekilde analiz edilmiş (tek bir rijit diyafram kabülü var betonarme modelin görselinde) yanlış bir tasarım yapmış arkadaşımız.

Saygılarımla.
Guest
2020-02-27T07:02:02Z
Mehmet bey,

fea3d ve workshop çözüm motorunu seçtiğinizde hiçbir diyafram kabulü yapılmıyor. Yani aynı katta döşeme kiriş vs bir bağlantı olmayan kolonların hepsi ayrı çalışıyor. Kat içinde döşeme varsa bunlar hesaba giriyor rijit diyafram gibi çalışırsa çalışıyor yeterli değilse çalışmıyor. Döşemelerin hesap sistemine direkt girmediği sadece yük aktarımında bulunduğu klasik sistemde dediğiniz gibi kat bir rijit diyafram kabul ediliyor ve bu şekilde bir sistemde ayrı ayrı diyafram tanımlamak gerekiyor.

Ancak tüm elemanların sonlu elemanla hesaplandığı fea3d ve workshop opsiyonunda bu şekilde bir ayarlama yapmaya gerek yok. Burada tüm betonarme kolonlar ayrık çalışıyorlar.