ziya atar
2021-10-21T11:49:13Z
Bu güncellemeye kadar özetle

HATA DÜZELTMELERİ

 • .obj modelde çizimde atma sorunu
 • Yeni çelik yönetmeliği kesme ve çekme altındaki bulonda oluşan aşırı yetersizlik sorunu düzeltildi.
 • Uzun sürekli temellerde çizimde donatı sayısını eksik yazılması sorunu düzeltildi.
 • Sürekli temel açıklık üst kısımda min çekme donatısı kontrol sorunu düzeltildi
 • Çelik betonarme karma yapılarda göreli öteleme raporunda en olumsuz sonuçların en önce gelmemesi sorunu düzeltildi.
 • 0 bilinmeyenli modellerde (iki ucu ankastre mesnetli kiriş) burkulma analizinde atma sorunu giderildi.
 • İkinci mertebe analizde kullanıcı bir yükleme oluşturursa ve yapıda hiçbir yük yoksa sonsuz döngüye girme sorunu düzeltildi.


MODELLEME

 • ifc2 ve ifc4 uyumlu modellerin programa alınması eklendi. Makina veya mimari programlardan modelleri ifc formatında dışarıya aktarıp program içine alabilirsiniz.

  image.png

  Click to View Image102 View(s)

  image.png

  Click to View Image107 View(s)

  image.png

  Click to View Image116 View(s)


 • Dwg model alımında geliştirme yapıldı. Eskiden bir dwg modeli açıp istenilen layerları aks, kolon veya kirişe çevirebiliyorsunuz. Artık dwg dosyası içinde bulunan polyface, line, arc ve polyline gibi objeleri program direk olarak almaktadır.

  image.png

  Click to View Image112 View(s)

  image.png

  Click to View Image104 View(s) • Farklı tipte modellerin alınmasıyla moelde karışıklık olabileceği için filtreleme imkanları geliştirildi. Yapı ağacında göz simgesi bulunan yerlere tıklayarak ilgili elemanları programdaki tüm pencerelerden aynı anda filtreleyebilirsiniz.
  Dışardan model alındığında program otomatik olarak seçim gurubu oluşturmaktadır bu sayede alınan modeli gizleyip çalışmanıza devam edebilirsiniz. Seçim guruplarında yapılan filtrelemeler model dosyasında kayıtşı olup model yeniden açıldığında dahi gizli kalmaktadır.

  image.png

  Click to View Image94 View(s)

  image.png

  Click to View Image93 View(s)

  image.png

  Click to View Image77 View(s)

  image.png

  Click to View Image81 View(s)

  image.png

  Click to View Image84 View(s)

  image.png

  Click to View Image78 View(s)


 • Dışarıdan alınan modeller yapı içinde entegredir. Bu model içindeki elemanları silebilir taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz. Örneğin altlık olarak alınan 3d dwg çizimi 90 derece döndürerek kesittede kullanabilirsiniz. Veya birden çok 2d dwg alıp her katta farklı bir çizim kullanabilirsiniz.

  image.png

  Click to View Image84 View(s) • Dışardan alınan modellere veya istenilen elemanları ayrı ayrı ölçek tanımlayabilirsiniz. Veri giriş mantığı olarak stasteel çoklu bir seçim yapıldığında objeleri tipine göre gruplandırmaktadır. İstenirse hızlı düzenleme ile tüm dışardan alınan objeler aynı anda ölçeklenebilir.

  image.png

  Click to View Image79 View(s)

  image.png

  Click to View Image79 View(s) • Dönüştür komutu ile seçilen cad çizgileri aks kiriş kolon gibi stasteel elemanlarına çevrilebilir. Bunu için cad çizgilerini seçebilir yada bir katmanı (layer) çift tıklayarak topluca seçerek bu işlemi yapabilirsiniz.

  image.png

  Click to View Image78 View(s)

  image.png

  Click to View Image79 View(s)

TEST KISIMLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

 • Dprem göreli öteleme raprorunda kat olarak basılıyordu. Anacak diyafram olamayan modlelerde hangi elemanda sorun olduğunun daha iyi görülebilmesi için eleman bazında tablo eklendi. Ayrıca betonarme ve çelik karma yapılarda farkı sınır şartlar olduğu için raporda üst sınır değeri yazılmaya başlandı.

  image.png

  Click to View Image78 View(s)


 • Yeni imkanlarla alınan tüm objelerin çizimlere yansıması sağlandı.

  image.png

  Click to View Image97 View(s)

  image.png

  Click to View Image99 View(s)


guraykose
2021-10-21T12:07:18Z
Konuyu yanlışlıkla silen benim, Ziya bey'den ve tüm kullanıcı arkadaşlarımdan özür diliyorum,

istenen ve beklenen referans çizim özelliği 2.4.2 güncellemesi ile kullanıma sunuldu, mimari plandan şablon kullanımı için talep edilmişti, lakin Ziya bey sağolsun olayı bambaşka seviyelere çıkarmış!
2d dwg çizimi getiriyorsunuz üzerinde ölçme imkanı ile ölçeği ayarlıyorsunuz, çizgileri akslara ve de çubuk elemanlara kolaylıkla dönüştürebiliyorsunuz.
bu kadarda değil, gelen çizim modelin bir parçası gibi hareket ediyor, tümünü seçip 3d taşıma, döndürme komutu ile düzlemini ayarlıyorsunuz,
bu şu demek, zaten çok geniş bir yelpazesi olan makas kütüphanesi, sizin hayal gücünüze erişmiş durumda, cad ortamında 2d olarak istediğiniz geometride oluşturduğunuz çizgisel makas şekillerini transfer edip
katı modele dönüştürmek mümkün.
3d dwg , ifc. uzantılı katı modeller komple okunabiliyor, kesitler birebir geliyor, sadece proğramın tanıyacağı kesit ataması kalmış, gelecek güncellemelerde yapılabilecek.
Ziya beyin daha detaylı görselli açıklama yapacağını umuyorum,
Proğramın kullanıma sunulduğu yıldan günümüze kadar, her ne talep edilmişse er yada geç mutlaka yerine geldi, beklentilerin üzerinde gelmeye devam ediyor,
kullanıcı meslektaşlarımdan isteğim, çalışmalarınızı kolaylaştıracak proğramın gelişimine katkı yapacak taleplerinizi lütfen iletin,
her görüşmemizde ısrarla söylediğim kullanıcı tanımlı birleşimlerin eklenmesi, yeni çizim editörü epeyi hazır hale geldi, ancak, eklenecek özellikleri var,
çizim düzenleme, paftalama için harici cad proğramına ihtiyaç duymadan, tekla performansında çizim editörünü sabırla beklemekteyiz.
tüm sta steel kullanıcıları adına teşekkür ederiz.

Güray Köse
guraykose
2021-10-21T12:09:10Z
2d çizimden transfer ile makas oluşturma denemesi
cadden modele1.jpg

Click to View Image60 View(s)

guraykose
2021-10-21T13:27:14Z
referans çizim kullanma

plan1.jpg

Click to View Image61 View(s)

plan3.jpg

Click to View Image62 View(s)

plan2.jpg

Click to View Image61 View(s)

plan4.jpg

Click to View Image62 View(s)